​Kosovare Asllani synon Kupën e Botës me Suedinë në futboll

Futbollistja kosovare, Kosovare Asllani e cila luan në nivele të larta më skuadrën e Real Madridit dhe njëkohësisht përfaqëson Suedinë në nivelin e shteteve, ka shprehur synimin e saj që të shpallet kampion i botës me Suedinë në kampionatin që mbahet në vitin 2023.

“Jam krenare për mënyrën se si kemi luajtur futboll gjatë gjithë kampionatit. Ne nuk jemi më nënçmuese. Ne duhet ta shohim veten si sulmues, thotë Asllani për “Fotbollskanalen”.

“Ne jemi në krye tani. Ne jemi ata që ekipet e tjera kombëtare duan të mposhtin dhe ne duhet të jemi rehat me epitetin e favoritëve. Kur të hyjmë në finale dhe të gjitha ndeshjet e tjera konkurruese, ne do të kemi foton e ndeshjes, sepse ne kemi atë cilësi në skuadër.”, vazhdoi Asllani.

Pse mendoni se është një mentalitet që duhet ndryshuar?

“Mendoj se ne jemi ndjerë gjithmonë kështu në futbollin suedez. Ju pëlqen të mposhtni kompleksin e inferioritetit dhe nuk doni të përballeni me të preferuarën. Por unë mendoj se është koha që ne të fillojmë ta bëjmë këtë. Tani kemi ardhur nga tre kampionate me medalje dhe do të vazhdojmë të luftojmë për medalje në të gjitha kampionatet ku kemi ardhur. Ne duhet të kemi atë imazh brenda vetes.”, tha ajo.

Published
Categorized as Ballina

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *